Başlangıç > Göçmenlik üzerine > Gitmek ya da kalmak. Meselenin başka yönleri de var

Gitmek ya da kalmak. Meselenin başka yönleri de var

Bir önceki yazıda Türkiye’den ayrılma kararını vermemin ana sebeplerini yazmıştım. Elbette tüm bunların yanında başka sebepler ve motivasyon kaynakları da var. Bunlardan en büyüğü 2 yaşındaki oğlumuzdur. Ona gelişmiş bir ülkenin vatandaşlığı gibi para ile satın alınamayacak bir imkan sunmak istiyoruz. İleride zorunlu olarak askerlik yapması gerekmesin, üniversite sınavı gibi uğruna yıllarca çalışılıp insana hiç bir şey katmayan bir sınava girmek zorunda kalmasın, eğitimini yurt dışında yapsın, ana dili gibi konuştuğu bir yabancı dili olsun istiyoruz. Türkiye’de canımızı sıkan politik gelişmeler, trafik, çevre kirliliği, terör, cehalet, tahammülsüzlük gibi problemlerden uzak yaşama isteği de bizi bu kararımızda cesaretlendiren etkenler olmuştur.

Bu kararı kendimiz için vermiş olsaydık ne kadar mantıklı olacağını gerçekten tartışmak gerekirdi. Eşim büyük boyutta bir şirkette müdür olarak çalışıyor. Ben de benzer bir şirkette yönetici olarak görev yapıyorum. Hane gelirimiz ülke ortalamasının çok çok üzerinde. Ancak ikimiz de kendimizden çok başkalarına harcamayı seven insanlarız. Bu yüzden para konusunu fazla sıkıntı yapmamaya çalışıyoruz. Yurt dışına gittiğimiz zaman yaşam kalitemizin artacağı gibi bir beklentimiz yok. Hatta daha çok evde yemek yapmamız, daha tutumlu davranmamız gerekecek. Eşim ilk başlarda çalışmayacak. Bir yandan ikinci çocuğumuzu büyütürken bir yandan ingilizce geliştirme kursalarına katılacak. Bu esnada benim görevim de aileyi geçindirmek . Çoğu ülkeye göçmen olarak gittiğinizde vatandaşların faydalandığı hak ve yardımlardan faydalanamıyorsunuz. Görünüşe göre vatandaşlık alana kadar geçen bu süre biraz sıkıntılı oluyor. Üstelik masrafların yoğun olacağı bir iş arama süreci de önümüzde bizi bekliyor.

Amerika’ya Avrupa’dan göçmen olarak giden insanları ya da Almanya’ya giden Türk işçilerini düşününce bu işin zorluğunu daha iyi kavrıyorum. İlk göç eden nesil her zaman sıkıntı ve adaptasyon problemleri içinde yıllarını geçirmiş ancak sonraki nesiller daha iyi eğitim ve dil sorununu aşarak topluma daha iyi entegre olmuşlar. Bir sonraki nesilin daha rahat yaşamasını için bazen sıkıntıları göze almaktan başka çare görünmüyor.

Türk işçiler

Almanya’ya çalışmaya giden Türk işçiler

 

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: