Başlangıç > Göçmenlik üzerine > Sağlık kontrolü

Sağlık kontrolü

Ne yazık ki bir blog hazırlamak göçmenlik sürecine başladıktan 6 ay sonra aklıma geldi. Bu sebeple bu süre içinde yaptıklarımı hızlıca yazıp günümüze yetişmem gerekiyor. Ancak bugün için bir parantez açarak ileride anlatmam gereken sağlık kontrolü sürecimizi de sıcağı sıcağına aktarmak istedim.

Bugün vizemiz için gereken son adımlardan biri olan sağlık kontrolümüzü tamamladık. Bu kontrol Türkiye’de sadece İstanbul ve Ankara’da yapılıyor. Ankara’da 3, İstanbul’da ise 1 anlaşmalı hastane bu hizmeti veriyor. Biz de İstanbul’daki tek yetkili hastane olan Amerikan Hastanesi’nden check-up randevumuzu 15 gün öncesinden aldık. Zaman zaman yoğunluk olduğu için randevuyu erkenden almakta fayda var. Zira işlemler de oldukça uzun sürüyor.  2 yetişkin ve 1 çocuk 3.5 saate işlemleri tamamlayabildik.

Check-up için hastanede 2-4 saat arası geçirmeyi göze almalısınız. Yapılan işlemlerde basit bir muayene, kan testi, idrar testi ve akciğer röntgeninden ibaret. Özellikle röntgen’in çok temiz olması isteniyormuş. Ciğerlerde görünen ufak bir lekeyi çok sıkıntı yapıyorlarmış. 2 yaşındaki oğlumuz için ise herhangi bir tahlil yapılmadı. Sadece boy – kilo ölçümü ve muayene yapıldı. Doktor bir yandan muayene ediyor bir yandan çeşitli sorular soruyor, sonra bunları eHealth sistemine giriyor. Tabi doktor bir bilgisayar operatörü olmadığı için PC’yi annemin kullandığından biraz daha hızlı kullanıyor. İşlemin bu kadar uzun sürmesinin asıl sebebi de bu.
Yine ilginç bir uygulama doktorun dijital kamera ile duvara karşı fotoğrafınızı çekmesi. Bu fotoğraf eHealth sistemine yükleniyor böylece hastanın gerçekten doktoru ziyaret ettiğinin de kontrolü yapılmış oluyor. İşte asıl arıza bu aşamada çıktı. Bizim çocuğun düzgün bir fotoğrafını çekmek ne mümkün. Hiç yerinde durmuyor, bir de doktoru görünce ağlamaya başladı. Bu aşamada en az yarım saat kaybetmişizdir 😦

Baktık fotoğraf çekilemiyor doktor biraz ara vermeyi önerdi. Bu esnada fotoğraf makinesini de ben kaptım. Annesi bizim ufaklığı emziriyor o esnada ben aralarda fotoğraf almaya çalışıyorum.Sayısız denemeden sonra kabul edilebilir kalitede bir fotoğraf alabildik neyse ki.

Tahlil sonuçları öğleden sonra çıkıp sisteme yüklenecekmiş. Bir problem yoksa sizi aramayız dediler. Bu süreçte şimdiye kadar yaptığımız masraflara 600 TL de bu noktada ekleyip hastaneyi terk ettik. Akşam eve geldiğimde eVisa sistemine baktım herhangi bir değişiklik görünmüyor. Pazartesi günü Case Officer’a haber verip bu adımın da tamamlandığını iletmem faydalı olacak sanırım.

Reklamlar
  1. aslı
    Ağustos 25, 2014, 6:02 am

    merhaba.bende göçmenlik için başvurmayı düşünüyorum.sağlık kontrollerinde hepatit b taşıyıcılığı engel midir?

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: