Başlangıç > Göçmenlik üzerine > Sıra gideceğimiz ülkeyi seçmekte

Sıra gideceğimiz ülkeyi seçmekte

Hangi ülkeye gideceğimiz konusunda seçim yaparken çok fazla sayıda olasılığı değerlendirdiğimizi söyleyemeyeceğim. Kanada, Amerika ve Avustralya değerlendirdiğimiz seçenekler arasındaydı. Amerika’ya iş bulmadan, yani sponsor bir firma olmadan gitmek gerçekten zor görünüyordu. Kanada ise soğuk bir ülke olmasına rağmen Amerika’ya yakın olma gibi bir avantajı vardı. Avustralya hakkında ise çok fazla bir fikrimiz yoktu. Durum böyle olunca Avustralya’yı biraz daha araştırma ihtiyacı hissettim.

2009  yılında Berlin’de katıldığım bir konferans’ta Avustralya’lı bir meslektaşım ile bir süre sohbet etme imkanımız olmuştu. Oralarda çalışmak nasıl olur acaba diye düşünmüştüm o zamanlar. Belki de olacağı varmış.

Göçmen olarak Avustralya’ya gitmek isteyenler için DIAC’ın sitesi bulunmaz bir nimet. Ülke hakkında her türlü bilgiyi ve göçmenlik sürecinin her aşamasında aklınıza takılabilecek detayları burada bulabilirsiniz. Bu site ülkenin göçmenlik konusunu ne kadar ciddiye aldığının bir göstergesi. Bazı dokümanları aralarında Türkçe’nin de bulunduğu onlarca dile çevirmişler ancak süreç ile ilgili dokümanlar İngilizce. Eğer vaktiniz var ve İngilizce okuyor ve anlayabiliyorsanız bir göçmenlik danışmanı olmadan bütün süreci kendiniz götürebiliyorsunuz. Ancak bunun için gerçekten bu işe zaman ayırmanız lazım çünkü site çok kapsamlı ve süreç değiştikçe düzenli olarak güncelleniyor. DIAC ile yaptığım haberleşmelerde de memurların oldukça yardımsever ve kibar olduklarını söyleyebilirim. Bu bizim ülkemizde malesef pek alışık olmadığımız bir durum.

DIAC’ın sitesinden süreci detaylı olarak okuyup 175 Skilled Independent vizesinin benim durumuma uygun olduğuna karar verdim. Bu vize benim sürecim esnasında skillselect sisteminin devreye girmesi ile birlikte 189 ismini aldı. Ancak bu konuyu daha sonra anlatacağım. Artık bir değerlendirme yaparak Avustralya’nın artı ve eksi yönlerini listelemem gerekiyordu. Benim için önemli olan faktörleri aşağıdaki gibi sıralayabilirim.

Eksiler

– Uzak. Sadece Türkiye’ye değil her yere uzak. Bu da gidiş maliyet ve süresi sebebiyle imkanlarımızı çok kısıtlıyor.

– Pahalı bir ülke çünkü ülkede olmayan bir çok mal uzak ülkelerden ithal edilmek zorunda.

Artılar

+ Kendimi rahat hissetiğim tek yabancı dilim olan İngilizce konuşuluyor olması

+ Uzak olduğu için Avrupa’da yaşanan ekonomik durgunluktan nisbeten az etkilenmiş olması

+ Büyük şehirlerinde havanın yıl boyunca yumuşak olması

+ Eşsiz doğal güzellikler

+ Hava kirliliğinin olmaması (Bu çok ilginç. Dünyada karalar ağırlıklı olarak kuzey yarımkürede yer aldığı için kuzey yarımkürenin havası insanlar tarafından daha çok kirletiliyor. Rüzgarlar ise genellikle doğu-batı ekseninde estiği için kuzey’in kirli havası güneye pek taşınmıyor. Bu sebeple güney yarım kürenin havası kuzeye oranla daha temiz kalıyor)

+ Şehirlerin dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasında sürekli olarak üstlerde bulunması (Melbourne bu sene 1 numaradaydı)

Bizim için artıları ağır basan bir değerlendirme sonucunda eşimle birlikte sürece başlama kararı verdik. Hatta ben Kenan Işık gibi “emin misin, son kararın mı ?” diye sormuş olmalıyım 🙂 Çünkü  insanın akrabalarından ve arkadaş çevresinden bu derece uzaklaşması kolay bir karar değil. Benim gözüm karadır ama eşimin de beni destekleme azmi her şeyin üstündeymiş. Bu karar ile birlikte bunu daha iyi anladım.

Reklamlar
  1. Şubat 5, 2017, 2:04 am

    Aradan 4 yıldan fazla geçmiş. Ülke seçiminizin doğru olduğunu düşünüyor musunuz? Genelde yıllar geçtikçe uzaklık nedeniyle pişmanlıklar oluyor bazı göçmenlerde.

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: