Başlangıç > Göçmenlik üzerine > Uzun bir bekleyiş

Uzun bir bekleyiş

Bir süredir bloga yazı göndermiyorum çünkü sağlık kontrolünü yaptırdığımızdan bu yana pasif bir bekleme halindeyiz. İnternetteki forumlarda okuduğum kadarıyla bekleme durumda olan bir çok insan var. Bunun sebebi de sağlık sonuçlarını değerlendiren Global Health adlı birimin şu an çok geriden geliyor olması. Aralık ayında olmamıza rağmen Eylül ayının sonuçlarını değerlendirmeye devam ediyorlar. Bizim de sağlık kontrolümüz 3 Kasım 2012 tarihinde yapıldığı için sıramız yakın zamanda gelmeyecek gibi görünüyor. Bekleme sürecin en can sıkıcı kısmı. Üstelik 189 vize tipi başlamdan önce verilen 175 vizelerinde bu durum daha da vahimmiş. Başvurusunu yaptıktan sonra 4 yıl bekleyen insanlar varmış, hatta 7 yıl bekleyen birini okudum bir forumda ama pek inanasım gelmedi. Bu tür  bilgileri almak için en çok kullandığım site expatforum. Ancak buraya yazanların neredeyse tamamı Hintli ve neredeyse tamamı IT çalışanı. Avustralya’da her yer Hintli kaynıyor olmalı çünkü Amerika’nın green card’da yaptığı gibi ülke kotası uygulamıyorlar.

Bu hafta için Canberra’da yaşayan lise arkadaşımı aradım ve biraz sohbet ettik. Android telefonuma yüklemiş olduğum Skype ve 3G üzerinden onun ev telefonunu aradım. Gayet iyi bir ses kalitesi var ve sabit numarayı aradığınız zaman fiyatlar çok makul. Skype bu konuda gerçekten çok işe yarar bir hizmet veriyor. Tabi arkadaşımda viber gibi bir voip uygulaması olsaydı bu ücreti de ödemek gerekmeyecekti ancak cep telefonu aramadıkça gerçekten çok cüzzi bir tutar ödüyorsunuz.

Hal böyle olunca ben de zamanı Avustralya hakkında bilgiler okuyarak geçiriyorum. Buyrun sizlere de birkaç ilginç bilgi ve link vereyim belki ilginizi çeker.

  • Göçmelerin nüfusa oranı konusunda dünyada 17. durumda. Ben daha yukarıda olmasını beklerdim ama üstündeki ülkeler karşılaştırmalı olarak daha ufak ülkeler.  Avustralya nüfusunun yarısının ya kendi ya da anne babasından biri yurt dışında doğmuş.
  • Ortalama yaşam beklentisi 81.9 yıl ile dünyada 9. sırada. Tasasız bir hayat sürmenin sonucu olsa gerek. Bu arada Monaco farklı şekilde birinci gelmiş şaşırdım. Japonlar uzun yaşar diye bilinir genelde.
  • Melbourne dünyanın en yaşanılabilir şehirleri arasında her zaman kendine iyi bir yer bulabiliyor. Diğer şehirlerin durumu da pek kötü görünmüyor.
  • The Economist’in yaptığı araştırmaya göre dünyada bir çocuğun doğabileceği en iyi 2. yer seçilmiş. Birinci İsviçre olarak görünüyor
Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: