Başlangıç > Göçmenlik üzerine > Türkiye’nin nesi var ?

Türkiye’nin nesi var ?

Aralık 11, 2012 Yorum bırakın Go to comments

Süreç uzadıkça insanın kafasında tilkiler dolaşıp duruyor. Sürekli kendimi bir analiz ya da bir değerlendirme yapıyor buluyorum. Sanki bir terazinin iki kefesi gibi bir tarafta mevcut hayatınız, diğer tarafta arzu ettiğiniz ama hakkında pek de fikir sahibi olmadığınız bir bilinmezlik var. Bu kadar uzun bir süreçte insan defalarca fikir değiştirebilir, bir kefe ağırken diğeri ağır basmaya başlayabilir. Bazen karar vermek ve verdiğin kararın arkasında durmak da ayrı bir mesele haline gelebilir. Birkaç çok yakın arkadaşımız dışında, ailemiz de dahil olmak üzere kimsenin planlarımızdan haberi yok. Özellikle de çalışıyorsanız iş yerinizin haberinin olmaması lazım. Her an gitmek için haber bekleyen bir çalışandan hiç bir işveren memnun olmayacaktır.

Ailelerimizin vereceği reaksiyonu şimdiden kestiremiyorum bile. En çok da torunlarından uzun süre ayrı kalacaklarından dolayı üzüleceklerdir. Konuyu paylaştığımız yakın arkadaşlarımızın bile ilk reaksiyonu “burada neyiniz eksik ?” şeklinde oluyor. Sebep aslında bir eksiklik olması da değil. Yediğimiz yemek, içtiğimiz sudan başka bir ihtiyacımız yok insan olarak. En basit içgüdü yaşamak ve soyunun devam etmesini sağlamak.

Türkiye’nin güneyi son zamanlarda yabancı emekliler tarafından sıklıkla tercih edilir oldu. Ev fiyatları uygun, sağlık hizmeti iyi ve ucuz, hizmetler uygun fiyatlı, yılın büyük kısmında güneşli hava garantiniz var. Marketten alacağınız aynı ürüne Avrupa’dakinin en fazla yarısı kadar ücret ödüyorsunuz. Türkiye bu bakımdan yaşamak ve paranızın hakkını alabilmek için oldukça çekici bir ülke. Ancak bu rahatlık toplumsal bir bedel karşılığında geliyor. Nasıl mı ?

Bu refahın büyük kısmı ülkemizdeki gelir ve fırsat eşitsizliğinden kaynaklanıyor. Evimi temizlemesi için temizlikçi, çocuğum için bakıcı, arabam için yıkamacı, çöpümü atmak için kapıcı çalıştırabiliyorsam asgari ücretle uzun saatler çalışmak zorunda olan bu kişiler sayesinde hayatım daha konforlu hale geliyor. Oysa İsviçre’li kendi evini temizliyor çünkü temizlikçi tutmak bir lüks, Amerika’lı kendi arabasını yıkayıp, çöpünü kendi atıyor. Gelir dengesi eşitlendikçe hizmetler pahalanmaya başlıyor çünkü kimse zahmetli işi yapmak istemiyor. Türkiye’de yaşayan Amerika’lı bir arkadaşım vardı. 5 yıl kadar önce ülkesine kesin dönüş yaptı. Eşine makine ile saç kesmeyi öğretmiş. Hasbel kader kendileri evde traş yapıyorlarmış berber çok pahalı olduğu için.

Sözün kısası gelir dengesinin sizin lehinize bozuk olduğu bir sistemde kral sizsiniz.

Yabancıların “rakı, şiş kebap çok güzel” klişesi bundan kaynaklanmaktadır. Bedava sirke baldan tatlı hesabı var işin içinde.

Peki 1 şanslı ve eğitimli insanı besleyen 10 şanssız ve eğitimsiz insanı barındıran bu ekosistemin dezavantajlarını nasıl yaşıyoruz ?

 • Sola dönmek için beklerken sağdan gelen minibüsün önünüze kırmasına
 • Parklarda, sahillerde yerleri kaplayan çekirdek kabuklarına
 • Oyun parkındaki çocuğunuzun nerden geldiği belli olmayan bir maganda kurşunu ile vurulmasına
 • Sigara yasağı gibi yasaların göstermelik çıkarılıp artık hiç bir denetimin bulunmamasına
 • 2 yıldır oturduğunuz ve acil ulaşım yolu olan sokağınıza yasağa rağmen her gün park edilmesine ve 1 kez bile çekici gelmemesine, ceza yazılmamasına.
 • Hatalı sollama sonucu her gün gerçekleşen trafik kazalarına
 • Geri dönüşümünden kimsenin haberi bile olmayan, ağır metal içeren pillere
 • Ağaçların kesilip yerine gecekondu yapılmasına ve bunun da yasa ile legalize edilmesine
 • Çiftçinin tavsiye üzerine kullandığı ve gıdalarımızla tükettiğimiz böcek ilacı kalıntıları ve hormonlara

alışmanız lazım. Liste çok uzun saat da geç olduğu için fazla devam etmiyorum. İnsanlar arasında bu derece fırsat eşitsizliği olan bir sistemde bu sorunları cezaları arttırarak çözemezsiniz. Toplum olarak bilinçlenmemiz ve otokontrolü öğrenmemiz lazım. Bizim neslimiz bunu bu ülkede göremeyecek ama umarım Türkiye ileride çok daha yaşanabilir bir yer olacak.

Reklamlar
 1. Ekim 6, 2013, 4:26 pm

  Bu sebepleri ben de çevreme anlatmakta zorlanıyordum çok güzel dile getirmişsiniz.

 2. Vuslat
  Ekim 19, 2013, 8:19 pm

  Yaklasik ayni zamanlarda benzer surecleri ve duygulari yasamisiz sizinle…ben de temmuz sonu Perth’e yerlestim hala alismaya ve sistemi ogrenmeye calisiyorum….sizin uyum sureci nasil gidiyor?

  • Ekim 20, 2013, 2:38 pm

   Merhaba Vuslat,
   biz henüz kalıcı olarak yerleşmedik. Seninle tecrübelerimizi paylaşmak üzere bağlantıda kalmak isteriz. Umarız beklentilerin en iyi düzeyde karşılanır. Yeni hayatında başarılar dileklerimizle.

 3. Furkan
  Mart 13, 2014, 12:35 pm

  Merhaba,
  Yurt dışına gitme planları yaparken blogunuza rastlaım. Sizin düştüğünüz o karar verme, sonra onu tekrar analiz etme, buradaki koşullar, oradaki koşullar derken çıkış noktasının kaybedilmesi süreçlerinden ben de geçtim, hala da geçmekteyim.

  Merak ettim, bahsettiğiniz karar nedenleri sebebi ile bu gidiş gerçekleşti mi? Yani şu anda orada mısınız, yoksa burada mı? Hikayenin devamı ne oldu? 🙂

  • Mart 13, 2014, 9:42 pm

   Halen buradayız ancak bu uzun bir hikaye. Nasıl sonlanacağı henüz belli değil. Biz de merakla bekliyoruz 🙂 Avustralya’da şu an işsizlik son 10 yılın en yüksek oranında. Ayrıca IT sektöründe yetenek sıkıntısı yok, aksine ülke işsiz kalifiye eleman dolu. Gitmek için daha uygun şartların oluşmasını bekliyoruz

 4. Anne Koala
  Aralık 9, 2016, 11:01 pm

  Bu yazı benim için sitenin en anlamlı yazısı. Hep hissettiğimiz ama bir türlü tarif edemediğimiz cevapları çok güzel analiz edip toparlamışsınız.

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: