Başlangıç > Göçmenlik üzerine > Viyana tecrübesi

Viyana tecrübesi

Avustralya’da görüştüğüm arkadaşım kendisine oraya gitmek istediğini söyleyen en az 20 kişi olduğunu ancak en programlı benim çalıştığımı söylemişti . Gerçekten de bu konuda oldukça fazla bilgi sahibi oldum zaman içinde. Çünkü tüm süreci herhangi bir danışmanlık almadan kendi araştırmalarım sonucu yürüttüm. Hatta göçmenlik danışmanlığı da yaptım zaman zaman bazı arkadaşlarıma.

Avustralya uzak olduğu için ne yazık ki yaşamayı planladığımız ülkeyi önceden görmek gibi bir şansımız olmadı. Bunun üzerine en yakındaki yaşanabilir şehir olan Viyana’yı ziyaret etmeye karar verdik ve 2013 Ocak ayında 1 haftalık bir Viyana ziyareti gerçekleştirdik. Yaşanabilirlik endeksini hazırlayanlar şehrin havasını hiç dikkate almıyor ya da şehirleri yazın ziyaret ediyor olsalar gerek. Kışın Viyana oldukça soğuk. Saat 6’dan sonra etrafta kimse kalmıyor. Yaşlı çiftler güzel güzel giyinip opera’ya gidiyorlar ama gençler ne yapıyorlar onu tam olarak çözemedik 🙂

Peki Viyana’yı yaşanabilir kılan ne ? Bizim kaldığımız kısa sürede gözlemlerimiz şu yönde oldu

Hijyen : Sokaklar her Avrupa şehrinde olduğu kadar temiz. Ayrıca yaya kaldırımları da dahil olmak üzere belediye sürekli olarak karları kürüyor. Yoğun yağışa rağmen yollar açıktı ve çöpler toplanıyordu. Ancak tramvay seferlerinde bir miktar aksama oldu. Sokaklarda hiç çöp konteynırı bulunmuyor. Konteynırlar apartmanların altındaki bir odaya yerleştirilmiş. Odanın biri binanın içine biri de dışına açılan 2 kapısı var. Dışarı açılan kapı konteynırı çıkarmak için daha büyük yapılmış. Belediye görevlileri dışarıdan bir şekilde açıp çöpü buradan alıyorlar. En azından bizim kaldığımız bölgede sistem bu şekilde çalışıyordu.

Güvenlik : Kışın şehir parkı ve prater gibi bölgelerden uzak durmak gerektiği konusunda uyarılar okuduk. Ancak bu bölgelere gittiğimiz zaman gece aydınlatmasının gayet güzel olduğunu gördük. Ancak kışın buralar biraz ısssız. Pek tekinsiz diyebileceğimiz bir durumla karşılaşmadık. Gece geç saatlerde bile tramvaylar güvenli görünüyor. Bayanlar yanlız seyahat edebiliyor.

Kültür : Şehirde 100’den fazla müze var. Ayrıca operada her akşam bir gösteri ve daha çok turistere yönelik bir çok konser var. Burası Avrupa’nın kültür başkenti olmalı. Gittiğimiz operada tenör 4 kez bis yaptı. Halk sanattan büyük keyif alıyor.

Sağlık : Herhangi bir hastane ziyaret edemedik ancak bir çok ambulans gördük. Trafik yoğun olmadığı için pek fazla takılmadan ilerleyebiliyorlar ve kırmızı ışıklarda geçiyorlar. Nüfus bu derece yaşlanabildiğine göre sağlık hizmeti fazlasıyla iyi olsa gerek. Ancak pahalı olduğuna da şüphe yok.

Toplu taşıma : Şehir oldukça düz ve metro, tramvay hattı oldukça iyi çalışıyor. Ancak tramvay trafik ve hava şartlarından etkilendiği için bizim gittiğimiz gün sefer saatleri tutmadı. Yine de 15 dakikadan fazla beklediğimiz olmadı.

Şehir genel olarak pahalı. Yemekler idare eder, tatlılar ise oldukça güzel. İnsanın burada fazla fazla zamanının olması ve sanatçı olması ise kaçınılmaz.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: