Başlangıç > Göçmenlik üzerine > Bu evrende bir tozsun

Bu evrende bir tozsun

16. yüzyıldan kalma yağlı boya tablolar beni çok etkiler. Daha fotoğraf makinası icad edilmeden insanlar yağlı boya tablolar vasıtasıyla imgelerini ölümsüzleştirmeyi hedeflemişler. Antik Roma döneminde zengin insanlar büstlerini yaptırır, bu şekilde unutulmamaya çalışırlarmış. Doğrusu büstümü yaptırıp evimin bahçesine gömsem acaba yüzlerce yıl sonra birisi bulur da bir müzeye yerleştirir, benim de insanlık ve sanat tarihinde müstesna bir köşem olur mu diye düşünmedim değil. Ben öldükten yıllar sonra adımı yaşatacak bir eser bırakmak isterdim dünyaya.

Oysa kalıcı bir iz bırakmak o kadar da zor değil. Son günlerde medyada sıkça yer alan bir fotoğrafa dikkatinizi çekmek isterim.

GeziParkiDirenisiKucuk

Gezi parkında insanlar biber gazına ve polis müdahalesine rağmen şehirlerini, ağaçlarını, nefes aldıkları alanları savunmaya çalıştılar. Şehrin betona karşı mücadelesi çoktan kaybedildi ama önemli olan mücadele etmekti. Bu kadın yıllar sonra çocuğu ile Taksim AVM’nin önünden geçerken “Bak oğlum ben senin insanca yaşam hakkın için elimden geleni yaptım” diyecek. Ne mutlu ona.

Ali Sami Yen stadı yıkıldı, Mecidiyeköy sakinleri yeşil alan olsun istediler inşaatın temeli atılıverdi. 3. köprünün oluşturacağı yıkımı ve trafik sorununa çözüm olmayacağını akademisyenler dile getiriyor, projeyi kim istiyor belli değil. Eskimiş nükleer teknolojiyi insanlar istemiyor, kim istiyor belli değil. Taksim’e AVM istemeyenler gezi parkındaydı, AVM isteyenler de gelseydi keşke en azından öğrenmiş olurduk ama kim istiyor belli değil.

İstanbul bir beton yığını ve 10 yıl önceye göre daha çirkin, giderek de çirkinleşiyor. Binalar estetik ve planlama yoksunu. Ucube diye heykeli yıktıran başbakanımız acaba ucubenin daniskası Zorlu Center’a müdahale edecek mi merak ediyorum.

Oysa müthiş bir doğası var İstanbul’un. En ufak toprak parçasından ağaçların nasıl yeşerdiğini Belgrad ormanına gittiğiniz zaman görüyorsunuz. Ağaçlarla uyum içinde az katlı bir mimari ile burası dünyanın en güzel şehri olabilirdi. Rant hırsı bir akıl tutulması yaratmış ve yaşam için gerekli tüm kriterler bir kenara atılmış.

Musluk suyu yerine insanların damacana su içtiği kaç şehir var acaba dünyada ? Yazık olmuş güzelim şehre. Güzelim doğaya.

 

Reklamlar
  1. Haziran 6, 2013, 5:22 pm

    Elinize sağlık.

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: