Başlangıç > Göçmenlik üzerine > Banyo/WC kültürü

Banyo/WC kültürü

Konu başlığı şaşırtıcı ama Avustralya’da iken dönünce mutlaka bu konuda yazmam lazım dedim kendime. WC bir medeniyet göstergesi.  Bunu da yazmak lazım.

Saatlerce uçak yolculuğundan sonra yıllardır merak ettiğiniz bir yere ayak basıyorsunuz. İlk gördüğünüz yer havalimanındaki WC. Acaba gerçekten de sifonu çekince sular bizdekinin tam tersi yönde mi akıyor burada ?

Avustralya bir İngiliz kolonisi olarak kurulmuş. Trafiği soldan işleyen diğer eski sömürgelerde olduğu gibi buralara da kendi tuhaf adetlerini getirmişler. İngilizlerin fonksiyonel ama geleneksellikten taviz vermeyen bir tasarım tarzları var. Özellikle eski yapılarda bu tarz ile karşılaşma olasılığınız daha fazla.

En garibime giden İngiliz geleneği sıcak ve soğuk musluğu ayrı lavabolar. Soğuktan buz gibi, sıcaktan ise kaynar su akıyor. Sabah yüzünüzü yıkamak istiyorsanız kırk katır mı, kırk satır mı karar vermeniz lazım.

Babam yıllar önce İngiltere’ye gittiği zaman kaldığı evde aşağıdaki gibi teknoloji harikası bir aparat görmüş. “Ilık su üreteci”  tabir ettiğimiz bu cihazı ben de Londra’da birkaç yere sordum ama dükkan sahipleri boş boş yüzüme baktı.

musluk

Bu tür musluklara neyse ki Avustralya’da rastlamıyorum. Arkadaşım Simon sen denk gelmemişsin bazı yerlerde var onlardan diyor. Verilmiş sadakamız varmış.

Bizim memlekette restaurant ya da dinlenme tesisindeki WC’yi kullanan bayana, gruptaki diğer bayan arkadaşların temiz olup olmadığını sorması adettendir. Biz Türklere özgü olduğunu tahmin ettiğim bir davranıştır çünkü hem gerçekten kötü umumi WC’lerimiz var, hem de lezzetliyse WC’sine bile gidilmeyecek kadar köhne bir yerde yemek yemekte sakınca görmeyiz (bu yerlere literatürde salaş adı verilir)

Gördüğüm en temiz WC’ler açık ara Dubai’de idi. Souk al Bahar adlı AVM’de elimi yıkarken arkamda bir adam bekliyor ancak diğer lavabolar boş. İçeride benle adamdan başka da kimse yok.  Biraz işkillendim haliyle. Arkamı dönünce adam bana küçük bir havlu uzattı. Para fazla olduğu için bizdeki kağıt veren makineler yerine adam koymuşlar. Üstelik elinizi gözünün önünde sallamaya gerek yok. Musluğu kapatır kapatmaz havlunuz geliyor.

Ortalama Türkiye’den iyi olsa da Avustralya malesef hijyen konusunda Avrupa’nın gerisinde kalmış bir ülke. Hayatımda gördüğüm en kötü WC’yi de bu ülkede gördüm (Hume Highway üzerindeki dinlenme alanında).

Dikkatimi çeken ilk nokta kağıt havlu makinelerinin azlığı olmuştu. Genelde elektrikli el kurutma makineleri tercih edilmiş. Kağıt kadar kullanışlı değiller ama kimsenin gelip biten ruloyu değiştirmesi gerekmiyor.

Kabinlerde ise küçük çöp kutusu yok. Tuvalet kağıtları geri dönüştürülmüş kağıttan üretilmiş. Markette bir paketi incelediğimde tesisatı tıkamaz diye özellikle yazdığını gördüm. Sanırım tüm kağıtlar bu standartta.

Bazı kalabalık mekanlarda Alman metro WC’lerinde görülen pisuvar-duvar ‘lardan da kullanılıyor. Ancak insanlar Almanlar kadar rahat görünmüyor bunları kullanırken.

Bizde restaurantların içinde bile WC’den ücret talep edildiği olur. Tecrübeyle sabittir ki ücretli WC’ler genelde daha kötüdür.

Avustralya’da sabunu, kağıdı olmayan WC görmediğim gibi ücretli WC de görmedim.

Reklamlar
 1. Sibel
  Aralık 25, 2014, 9:57 am

  Gördüğüm en eğlenceli ve faydalı blog. Kaleminize sağlık.

 2. kamil çakmak
  Ağustos 1, 2015, 11:10 pm

  İngilizlerin o şekilde musluk kullanmalarının nedeni yüzlerini musluktan akan suyla yıkamayıp lavaboyu doldurmaları ve lavabodaki suyu avuçlayıp onunla yüzlerini yıkamaları. Birkaç film de şahit olmuştum. Geleneksel diyebiliriz.

 3. Anne Koala
  Aralık 9, 2016, 11:21 pm

  Ya bu arada buraya gelince dikkat ettim de, sifonu çekince sular gerçekten Türkiye’dekine göre ters yönde akıyor.. Ingilizlerin her konuda ters mantik yurutmeleri gercekten cok sasirtici..

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: