Başlangıç > Göçmenlik üzerine > Karamsarlık teorisi

Karamsarlık teorisi

Çok sağlam bir teorim var.

t zaman, x ise maddenin halini gösteren değişkenler olsun. Mesela x sağlığınızı, ülkenizin durumunu, verginize karşılık aldığınız hizmeti, atmosferdeki karbondioksit oranını ya da aklınıza gelen başka bir kavramı temsil ediyor olabilir. Bu teoriye göre t ile x birbirine ters orantılı değişkenlerdir. Halk diliyle özetleyecek olursak : her şey kötüye gidiyor.

Medicare kartı

Medicare kartı

Bugün postacımız medicare kartımı getirdi. Bu kart aslında büyük bir ayrıcalık çünkü sadece vatandaş ve kalıcı oturum sahiplerine veriliyor. Sağlık ücretlerinden (limitler dahilinde) ücretsiz faydalanmanızı sağlıyor. 3 yıldır burada olan Amerikalı bir arkadaşım şirket sponsorluğuyla geldiği için medicare kapsamında değil, özel sağlık sigortası yaptırmak zorunda. Sağlık hizmetleri, özellikle de diş tedavisi çok pahalı. Herhangi bir sigortanızın olmaması büyük risk.

Medicare Amerikan sağlık sistemine göre çok daha eşitlikçi bir sistem. Amerikada apandisitiniz patlasa hastaneden elinizde faturalarla çıkarsınız. Burada tek kuruş ödemezsiniz.

Ancak medicare de karamsarlık teorisinden nasibini aldı. Abbott hükümetinin yeni bütçesi onaylanırsa doktora her gidişte $7 katılım payı ödenmesi gerekecek. Ailelerin faydalandığı Tax benefit B (bizdeki asgari geçim indirimi) limiti de $150,000 den $100,000 e düşürülüyor. Geçen hafta büyük kentlerde yeni bütçe protesto edildi. Demek buranın insanı o kadar da duyarsız değilmiş. Bizde olduğu gibi ceplerini ilgilendiren konulara gayet duyarlılar.

Peki biz bu şartlar için mi bu ülkeye göçmen olduk. A kardeşim biz gelmeden har vurup harman savurup bütçeyi delmişsiniz. Kabak bizim başımıza patlıyor.

Öğleden sonra St.Kilda botanik parkına gittim. Müthiş bir yağmur bastırınca kocaman bir gumtree’nin altında 45 dakika mahsur kaldım. Ağaçla duygusal bir bağ oluşturunca onun fotoğrafını da eklemem gerektiğini hissettim.

Gumtree

Sevgili Gumtree

Park çıkışında adamın biri yerde yatıyor. Yaşlı bir amca fenalaşmış. Başında fosforlu kıyafetleri ile abartısız 8 kişi. Tonla ekipman, bip bip öten aletler. Adamın sağına soluna elektrotlar bağlamış, oksijen maskesi takmışlar. Aşağıdaki fotoğraf da bir kişi için gelen yardım ekibinin araçları. 2 tane ambulans, 1 itfaiye arabası !  Umarım amcanın özel sağlık sigortası vardır çünkü medicare bunların hiçbirini karşılamıyor.

Olağanüstü durum

Olağanüstü durum

İlgili okumalıklar :

Reklamlar
  1. Haziran 22, 2015, 8:36 am

    Çalışkan toplulukların oluşturduğu müreffeh toplumlar uzun yıllar hatta asırlar boyu halklarına güzel bir yaşam sunar, fakat tarihin değişmez bir cilvesidir inişler ve çıkışlar. Atalar güzel günleri hakeder, torunlar onları ektiklerinin meyvelerini yer. Size yaşadığınız yerde güzellikler dilerim. Herşeyden öte ülkemizinde (ne kadarda haklı bir karamsarlık içinde olsakda) halkının huzurlu-refah içerisinde yaşadığı bir ülke olduğu günleri görmeyi çok çok isterim.

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: