Nature strip


NatureStrip

İngilizce başlık atmak istemiyorum ama sanırım bunun Türkçesi yok. Nature strip (NS) kaldırım ile yol arasındaki 5 metre genişliğindeki yeşil alan. Yandaki fotoğraf da bizim sokaktaki NS’lerin görüntüsü. Burada genelde 1-2 tane büyük ağaç olur. Belediye boş gördüğü yerlere fidan dikerek bu sayıyı arttırıyor.

Herkes kendi evinin önündeki NS’den sorumlu. Sokak köşesinde oturuyorsanız evinize 2 NS düşüyor. Buradaki çimleri biçmek sizin sorumluluğunuzda. Kimsenin oturmadığı evler önlerindeki uzun çimlerden hemen anlaşılıyor.

Çim biçmek haricinde başka bir bakım yapmaya gerek yok. Buradaki çimler sulanmıyor. Metrekare olarak bu alanların büyüklüğünü düşünürseniz zaten burayı sulamaya dünyanın suyu yetmez. Çimler yağışlı kış mevsimlerinde yeşeriyor. Yazın yakıcı güneş çıktığı zaman sararıyor. Tamamen doğal döngüsüne bırakılmış bu alanlar.

2000 yılında Melbourne’de 10 yıllık bir kuraklık başladığı zaman 4 milyar $ maliyet ile deniz suyu arıtma tesisi yapılmasına karar veriliyor. Tesis 2012’de bitiyor ancak bu sefer kuraklık sıkıntısı kalmıyor. Ancak yapılan anlaşma sebebiyle belirli miktarda su üretimi yapılması gerekli. Bu da yıllık 132 milyon $ ek işletme maliyet getiriyor. Bu kadar para boşa gidince kararı verenler de koltuklarından oluyorlar.

O susuzluk döneminde insanlar bahçe sulayanlara tepki gösterdiği için halen bir çok bahçede “depo suyuyla sulanmaktadır” şeklinde yazılar görebilirsiniz.

Sokakta altyapı çalışması yapılacağı zaman NS’ler kazılıyor. İş tamamlanınca kapatılıp üzerine çim tohumu serpiliyor. 1 ay sonra görüntü yine aynı. Sanki hiç kazı yapılmamış gibi.

Her evin 240 litrelik plastik geri dönüşüm ve çöp bidonları var. Çöp ve geri dönüşüm kamyonunun geliş günleri ayrı. Sabahtan tekerlekli bidonunuzu NS üzerine bırakıyorsunuz. Kamyonun yan tarafından çıkan bir kol çöpü kamyona boşaltıyor. Şoför haricinde kamyonda başka personel bulunmuyor.

Hardwaste

NS’lerde asıl hareket katı atık toplama zamanlarında başlıyor. Belediye posta kutularına atık toplama tarihini belirten bir broşür bırakıyor. İnsanlar elden çıkarmak istedikleri ne varsa buraya çıkarıyorlar. Bazen gayet işe yarar şeyler, kullanılabilir durumda koltuk takımları, sehpalar vs. bırakılıyor. İşe yarar şeyleri alıp kendi evinizde kullanma şansınız var.

Bu alanlara bırakılacak eşyalar belli standartlarda olmalı. Boyu en fazla 1.5 metre, hacim azami 1 metreküp, 2 kişinin omuz hizasına kaldırabileceği ağırlık ve ebatta olmalı.

Broşürde inanılmaz detay var. Örnek vermek gerekirse, halı atacaksanız en fazla 3 adet, tahta parçası 12 adet, araba lastiği 4 adet (4×4 lastiği olmayacak, jantlar çıkarılmış olmalı), boya kutusu atarsanız kapağı açık olacak vs.vs…

Bunun dışında motor yağı, karton, eski elbise, kağıt gibi maddeleri geri dönüşüm merkezine götürmek lazım. Bunlardan bazıları ücretsiz geri dönüştürülürken bazılarının geri dönüştürülmesi için ücret ödemeniz gerekiyor. Ücret ödemek istemeyenler eşyalarını gizlice başkalarının NS’leri üzerine bırakıyorlar. Bu tür bir durum tesbit edildiği zaman aşağıdaki gibi yasa dışı atık ibaresi yapıştırıp bırakanı tesbit etmeye çalışıyorlar (sokağı gören kamera yoksa zor bulurlar)

Illegal

Reklamlar
  1. cihan karakaya
    Ağustos 19, 2014, 7:26 pm

    natural strip = Yeşil band. Bu arada blogdaki bilgiler gerçekçi ve faydalı olmuş elinize sağlık…

  2. Temmuz 25, 2015, 6:28 am

    Keşke bütün şehirler planlanırken buna dikkat edilse. Hadi eski yerleşimleri anladıkta bari günümüzde oluşturulan yeni yerleşimlerde keşke kanunla tüm belediyelere böyle bir sorunluluk getirilse. İlerde yapılması çok zor olan bir değişiklik çünki.

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: