Başlangıç > Göçmenlik üzerine > Dünya küçük

Dünya küçük

Ağustos 30, 2014 Yorum bırakın Go to comments

Amerikalı Ron’un evinde biralarımızı içerken düşündüm de buradaki biralar gibi dünya da küçük.

Türkiye’de standard bira boyutu 500ml iken Avustralya’da 330ml. Türkiye’de kutu meşrubat 330ml iken burada 375ml. Burası dünyanın öteki ucu ya her şey farklı olmak zorunda.

Ron arkadaşım değil. Hiro adlı bir Japon’u bekliyoruz. Burada man and a van adlı bir kavram var. Taşıma şirketleri pahalı olduğu için kendi kamyonetleri ile eşya taşıyan bu insanlar saati 40-70 dolar arası bir para kazanıyorlar. Hiro zamanında gelmeyince sohbetimiz mecburen uzuyor. Neyse ki Ron’un buzdolabında stok sağlam.

The Economist 2014 en yaşanabilir şehirler sıralamasında yakın zaman önce yayınlandı. Avustralya ve Kanada ilk 10’un içinde 7 şehirle yine listeyi domine ediyor.

Bu şehirlerin ortak bir noktası var. Hayat fena halde sıkıcıdır. Haber sıkıntısı olduğundan televizyonlar genelde yurtdışı gelişmeleri yayınlar. Ufak haberler bile medyada yer bulur. Geçen hafta yerel gazetede okuduğum bir haber aynen şöyle.

Elinde şemsiye ve yumurta ile restorana girmeye çalışan bir kişi görevlinin şemsiyeyi kapıda bırakması ikazı üzerine yumurtayı yere atarak kaçmıştır. Olay hakkında bilgisi olanların şu numaradan polisle irtibata geçmesi gerekmektedir …

Yaşanabilir şehirler listesi her yayınlandığında Amerikalılar burun kıvırır. Burası dünyanın en büyük ülkesi, nasıl hiç bir şehrimiz sıralamaya giremez şeklinde tartışmalar başlar internette.

Amerika ile Avustralya arasında tuhaf bir bağ var. Avustralya küçük kardeş olarak Amerika ne yapsa sorgulamadan peşinden gidiyor. 2. dünya savaşında Japonlar Avustralya’nın kuzeyindeki Darwin’i bombaladıklarında İngiltere kendi sorunları ile meşgul olduğu için Avustralya’yı gözden çıkarmak zorunda kalmış. Japonları durdurmayı amaçlayan Amerika Avustralya’yı kurtarınca müttefik ilişkisi derinleşmiş.

Aynı dili konuşan iki ülkenin birbirine yakın durması kaçınılmaz. İşyerinde izne çıkanlar arasında Amerika’ya tatile gidenler çoğunlukta. Ancak çoğunluk oraya yerleşmeyi düşünmüyor bile. Genel kanı Amerikan iş hayatının aşırı ciddi ve sıkıcı olduğu yönünde.

Ron daha çok Amerikalıların bağnazlıklarından şikayetçi. Yurtdışında hayatı da merak ettikleri için Kasım ayında Sydney’e yerleşmişler ama ailevi sebeplerden dolayı Ağustos ayında her şeyi satıp geri dönmeye karar vermişler.

Sydney’de müthiş bir insan sirkülasyonu var. Buraya taşınmayı düşünüyorsanız ev eşyalarınızı getirmeyi hiç düşünmeyin derim. Nakliye için yapacağınız masrafa burada çok az kullanılmış ev eşyaları satın alabilirsiniz. Başka ülkelere ya da eyaletlere taşınan insanlar genelde ev eşyalarını yok pahasına satılığa çıkarıyorlar. Hatta bizim ücret ödemeden aldığımız eşyalar bile oldu.

Hiro geldiği zaman Ron hemen tanıyor. Dün sattığı kanepeyi de Hiro taşımış. Koca şehirde, yüzlerce taşımacı arasında tesadüfen aynı kişiyi bulmuşum. Amatör çocuk ama güzel çalıştı doğrusu. Gözümdeki çalışkan ve dürüst Japon imajını pekiştirdi.

Malesef Japon arkadaşımız ve komşumuz Tomoyo da sirkülasyondan nasbini aldı. Yeni Zellandalı eşi Simon ülkesinden iş teklifi alınca Sydney’den ayrılmaya karar verdiler. Tek komşumuzu da kaybetmek kötü oldu doğrusu.

Ancak yeni komşular da ediniyoruz yavaş yavaş. Sağ komşumuz İtalyan asıllı, sol komşumuz Fransız bir göçmen ki eşi Kamboçyalı ancak Fransa doğumlu. Haftaya bize çaya gelecekler.

Dünya küçük. Bakalım biz ne zaman eşyalarımızı satıp başka bir şehre doğru yola çıkacağız.

Reklamlar
  1. Barış
    Ağustos 23, 2016, 3:20 am

    Ekimde melbourne taşınıyorum. Bende eşyaları getirmeyi düşünüyordum. Yazınızı okuyunca vazgeçtim. Peki nasıl hanerdar oluyoruz? Websitesi veya eşyaları alıp satan ikincielciler mi var? Bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler
    Barış

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: