Başlangıç > Göçmenlik üzerine > Rüzgar festivali

Rüzgar festivali

9 gün bayram tatili esnasında hiç İstanbul’da kaldınız mı ? Kalabalık gördüğünüz yolları,sokakları bomboş görünce yaşanan şaşkınlık zamanla kendini trafiksiz seyahat etmenin mutluluğuna bırakır.

Avustralyanın en kalabalık şehri Sydney’de yaşamak işte böyle bir his. Evden her çıkışta insanlar nereye gitti şaşkınlığı yaşıyorum. Daha küçük şehirleri düşünemiyorum bile.

Kalabalık ararsanız mutlaka şehir merkezine gitmek gerekiyor. Hafta içi hemen herkes çalışmak için şehre gelir ancak haftasonları çoğunluk vaktini banliyösünde geçirdiği için nüfus şehre yayılmış ve metrekare başına düşen insan sayısı iyice azalmış oluyor.

Sydney’de ağaçlar yeşillenip havalar iyice ısınmaya başladı. Her haftasonu yaklaştığında bu hafta nereye gidelim telaşı ile internette araştırmalara başlıyoruz. Geçen hafta hedefimizi Bondi plajındaki rüzgar festivali olarak belirledik. Ancak fark ettik ki buraya ulaşmak pek de kolay değil. Güneşi gören herkes aynı gün plaj sezonunu açmayı tercih etmiş.

Vardığımızda plajdan şehre dönüş için otobüs kuyrukları 100 metreyi aşmıştı. Gelmek ayrı dönmek ayrı sıkıntı.

Plaj ve deniz kültürünün burada ayrı bir yeri var. Tehlikeli olmasına rağmen kimse yüzmekten vazgeçmiyor. Geçen hafta sahilden 15 metre uzakta yüzen bir adamı köpekbalığı götürdü. Olay esnasında kıyıda olan eşinin “köpekbalığının olayı bu. Balığı da suçlayamam” açıklaması medya tarafından ihtiyatla karşılandı.

Sonuçta gittik döndük ama neredeyse 7 saatimiz yolda geçti. Baharda böyleyse yazın Bondi bize göre değil. Su biraz daha ısınınca ilk hedefimiz daha sakin olan kuzey plajları !

Reklamlar
  1. Hande Kayacık
    Eylül 29, 2014, 6:02 pm

    Geçen yaz Sydney’deydim. Sanırım yazın ilk açılışına ya da bir festivale denk gelmişsiniz. Normalde Bondi okadar kalabalık olmuyor. Manly Beach’e de gitmenizi öneririm.

    Yazılarınızı ilgiyle izliyorum, her yazı da tekrar Avustralya’ya dönme isteğim kabarıyor : ))

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: