Başlangıç > Göçmenlik üzerine > The race that stops a nation

The race that stops a nation

Dün Melbourne Cup günüydü. Bu at yarışı Avustralya’da oldukça ciddiye alınıyor. Melbourne’ün bulunduğu Victoria eyaletinde yarışın olduğu gün resmi tatil ilan edilmiş durumda. Yarışı yerinde seyretmeye 100.000 kişinin gittiğini duydum. Milyonlar da televizyon başında seyrediyor.

Olan bitenden haberiniz yoksa bile sokakta gezerken özel bir gün yaşandığını anlayabilirsiniz. Bayanlar her zamankinden daha şık giyiniyor. Makyajlar saçın üzerine iliştirilen bir çiçek veya küçük bir şapka ile tamamlanıyor (Bknz : Melbourne cup hats).

Yarış 15:00’da başlıyor ve o esnada hayat öyle duruyor ki enteresan bir örneğine şahit olduk. Aynı gün 14:45’te oğlumuzun doktor randevusu vardı. Doktor odasından çıkıp “Kusura bakmayın. Sıra size geldi ama yarış da başlıyor. Önce yarışı seyredelim, sonra muayene ederiz” diyerek yarışı bekleme odasındaki hastalarla beraber seyretmiş.

Sydney’de olduğumuz için bize tatil yok. Zaten hayatımda hiç at yarışı da seyretmediğim için saatini bile not etmemiştim. İş yerindeki Belçikalı arkadaş Danny yarışı seyretmeye gelmiyor musun ? diye sorunca uyandım.

Danny de yarıştan anlamıyor ama şirket içi hazırlanan bahis biletlerine tüm bozuk paralarını yatırmış. Rastgele seçtiği atlar ilk üçe girerse kazanmış olacak.

Şirketin en üst katındaki aktivite salonuna çıktık. Dev ekranda atların start noktasına getirilişi gösteriliyor. Kokteyl ortamı hazırlanmış. Çoğunluk da yarıştan çok alkol ve sohbet için gelmiş anlaşılan.

Onca hazırlığın yapıldığı yarış topu topu 2 dakika sürdü ve Danny bahsi kaybetti. Bizim yönetici John kazandı (para parayı çekiyor) ki $10 koyup $130 geri almış. Bir kahve ısmarla bari ısrarlarımıza da iyi göğüs gerdi (kendisi İskoç asıllı)

Seneye bir yerden tüyo alıp en azından şirket bahsine katılmam lazım. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Çoğu kişinin bahsi yattı çünkü favori at sonuncu geldi ve malesef yarıştan bir süre sonra yere yığılıp hayatını kaybetti. Başka bir at da yarış sonrası bir seyircinin salladığı bayraktan ürkünce ayağını sakatladı. Onu da uyutmak zorunda kaldılar.

Hayvan hakları savunucuları atların limitleri üzerinde zorlandıkları için bu tür olayların yaşandığı ve yarışların yasaklanması gerektiği konusunda açıklamalar yaptılar. Ancak yarışı tutkuyla seyreden kalabalığa bakılırsa azınlıkta kaldıklarını anlamak zor değil.

Reklamlar
 1. Murat
  Kasım 10, 2014, 5:10 am

  Yazılarının devamını merakla bekliyorum

 2. Sevo
  Kasım 14, 2014, 10:30 am

  Okurken çok eğleniyorum ve Avustralya’da yaşamaya başladığımda karşilaştiğim olumsuzluklar beni yıldırmayacak sayende :))

 3. Emre
  Kasım 23, 2014, 3:07 am

  Seneye bu zamanlar dil kursu için Avustralya’da olabilirim.(inş) Yazdıklarınızın hepsini okudum müsaitseniz daha ço yazı bekliyoruz hoşçakalın.

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: