Başlangıç > Göçmenlik üzerine > Sydney’de terör

Sydney’de terör

Aralık 16, 2014 Yorum bırakın Go to comments

Sabah büyük patronun attığı bir mail ile haberdar olduk olaylardan. Martin place’te bir durum var yakından izliyoruz, gelişmeler konusunda sizi haberdar edeceğiz diye yazmış.

Herkes mutfaktaki televizyonun başına üşüştü. İslamcı bir terörist Lindt cafe’de insanları rehin almış. Kanal 7 sürekli canlı yayında çünkü olay onların binasının hemen karşısında oluyor. Bu cafe’nin hedef seçilmesi de büyük ihtimal bu yüzden.

Olay bizim şirkete yürüyerek 5 dakikalık mesafede gerçekleşiyor. Güvenlik sebebiyle şirketin kapılarını kapadılar ve kimseyi dışarı bırakmadılar. Toplantılar iptal edildi, yollar polis tarafından kapatıldı, o bölgedeki tren istasyonu kapatıldı, opera binası kordona alındı, şehir bir anda hayalet şehre döndü. Saat öğleden sonra 2 yi gösterdiğinde şirkette neredeyse kimse kalmamıştı. Ben 4 gibi işten çıktığımda yollar sokaklar oldukça sakindi.

Ne kadar da abartıyorlar diye düşündüm silahlı bir kişinin yapabileceklerini. Biz Türkiye’de yıllardır binlerce kişinin hayatını kaybettiği terörle uğraşıyoruz. Reyhanlı, Güngören, anafartalar, kapalıçarşı ne bombalamalar gördük. 2003’te Levent HSBC bombalandığı zaman 4.Levent’te çalışıyordum, binamız deprem olmuş gibi sallanmıştı. Dakikalar sonra konsoloslukta patlayan bombanın sesini de duymuştum.

Sydney’de insanlar bizim kadar alışık değil terör olaylarına. Çoğu iş arkadaşım bunun gibi bir olay hatırlamadıklarını söylediler. Biz terörle büyüdüğümüz için farkında olmadan kanıksamışız bu tür olayları.

Konu hakkında yazma sebebime gelince, mutfakta tüm gün açık olan televizyonun sesi çalıştığım yere kadar geliyordu. Laf arasında Turkish kelimesini duyunca kalkıp ne olduğuna bir bakayım dedim. Meğer bundan önce Sydney’deki en büyük rehine olaylarından birini bir Türk gerçekleştirmiş. Diğer terör olaylarının da neredeyse yarısında Türkler mağdur olarak yer alıyor.

Hal böyle olunca millet olarak terörü ne kadar kanıksamış olduğumuza şaşmamak gerek.

Okumalık :

Reklamlar
  1. Kerim
    Aralık 17, 2014, 7:48 pm

    Merhaba, ülke olarak terör olaylarına ne kadar alışık olduğumuz konusunda haklısınız fakat son yazdığınız Sydney’deki en büyük terör olayı şayet 1914 yılındaki olay ise bu olay biraz çarpıtılmış.

    Çanakkale’ye Anzak çıkarmasından 4 ay önce Badsha Mohammed Gool ve Molla Abdullah sivillerle dolu bir trene ateş açıyor ve 4 kişi ölüyor. Bu olaydan sonra 2 Türk Avustralya’ya savaş açtı haberleri yapıyor İngilizler. Tabi bu insanlarda Dünya Savaşına gitmek için bir bahane oluyor. İşin ilginç tarafı bu 2 terörist Türk değil Batı Hindistan yani şuanki Pakistan’dan geliyorlar.

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: